Recenze
Wacom Cintiq 22HD

Grafických tabletů se u mne už několik vystřídalo. Jako hlavní pracovní nástroj používám stále vynikající Intuos 4, jeden z nejpovedenějších tabletů, jaký Wacom kdy vyrobil. V rámci testování jsem měl možnost si vyzkoušet i nejvyšší model Cintiq 24HD nebo nejmenší Cintiq 13HD. Obě zařízení už mají svoje recenze. Jedno zařízení (kromě nejnovějších malých Cintiqů) mi stále chybělo, paradoxně to, které mne nejvíce zajímalo. Šlo o model Cintiq 22HD a možnost si jej osahat jsem měl už na konferenci SPLASH 2012, kde byl součástí showroomu. Po zapůjčení na recenzi a podrobném testování mohu za sebe říct, že jde zřejmě o nejlepší Cintiq vůbec, a to hned z několika důvodů. Vše ale postupně zmíním v recenzi.

 

 
 

 

 

Grafický tablet

Grafické tablety, v případě Wacomu, pracují na principu elektromagnetické rezonance. Skládají se z pevné podložky, ve které je plochý vysílač a přijímač a z pera, v němž je ukrytý rezonanční obvod. Pevná podložka komunikuje s počítačem buď přes rozhraní USB a nebo bezdrátově (pouze u modelů Intuos). Signál z ní vybudí obvod s cívkou v peru k odpovědi, která je okamžitě zachycena přijímačem v podložce a předána přes ovladače grafickému programu. Tablet tedy v každém zlomku vteřiny ví, kde se pero na podložce zrovna nachází, jakou silou tlačíte na jeho hrot a v jakém úhlu je hrot k podložce. Toto jsou již dostatečné údaje pro to, aby bylo možné přenášet pohyby pera na obrazovku monitoru a simulovat věrně tahy rukou, které zrovna provádíte. Obecně jsou na tom s rychlostí a přesností nejlépe modely Intuos. Pokud ale chcete, aby byl váš pocit z digitálního kreslení co nebližší kreslení klasickému, musíte sáhnout po modelech Cintiq. Ty totiž mají nad zmíněnou snímací plochou umístěný podsvícený displej, krytý sklem. Kreslíte tak vlastně přímo na zobrazovací plochu, což je velmi přirozené, se všemi klady i zápory, které z toho plynou.

 

Cintiq 22HD

Jde o evoluční model, který vychází z velice oblíbeného (a ve své době vlastně jediného) Cintiqu 21UX, který definoval standard grafických tabletů se zobrazovačem. Současný tablet přináší vylepšení v řadě věcí, ale také doplňuje filozofii i design celé řady Cintiq.

 

 
 

 

 

Balení

Tentokrát nejde o tak monstrózní krabici, jako v případě Cintiqu 24HD. Přenášet jde docela dobře a velikostí je na tom podobně jako krabice od běžných 24" monitorů. Klasická hnědá kartonová krabice v sobě ukrývá další krabici s plastovým madlem. Pokud tedy vaše spedice dá vnější bedně zabrat, stále je možné mít tablet v čisté a nepoškozené, kterou z vnějšího obalu vytáhnete. Vnitřní uspořádání je podobné balení monitorů, pěnové výztuže spolehlivě fixují těch několik věcí, které uvnitř balení najdete. Zcela nahoře sedí kartonová krabice s příslušenstvím a pod ní jsou zabalený X-stojan a samotný tablet. Výztuže spolehlivě oddalují křehkou obrazovku od stěny krabice, takže tablet by měl přežít i náročnější transport. V ohledu balení nelze Wacomu nic vytknout.

 

Konstrukce a zpracování

Podobně jako v případě Cintiqu 13HD jsem dostal zcela nové zařízení, což je vždycky krásný pocit – vše je netknuté a voní novotou. Rozbalování je pak docela požitek :) Jak jsem již naznačil, tablet se skládá ze dvou hlavních částí. Tou nejdůležitější je samotné tělo, velmi připomínající klasický montitor, na jedné straně s displayem, na druhé potom s ventilačními otvory, kabeláží a čepem pro nasazení na stojan. Druhou částí je pak vynikající X-stojan, vyrobený z hliníku a železa. Sestavení tabletu je velmi jednoduché, po vybalení jej stačí zasadit čepem do X-stojanu a to je vše. Cintiq 22HD je patrně nejergonomičtější model z celé rodiny Cintiq, protože X-stojan umožňuje nejen naklopení tabletu v různém úhlu k desce stolu, ale dovoluje jím otáčet kolem středového bodu – kolem těžiště. Je tak možné celou kreslící plochu mírně natočit, stejně, jako si při kreslení otáčíte papír nebo skicák, aby bylo pohodlnější kreslit šikmé čáry nebo detaily. Samozřejmě, není to úplně tak přirozené, jako v případě tužky a papíru, ale stále je to dostačující. Celé zařízení navíc působí mnohem subtilnějším a lehčím dojmem, než velký Cintiq 24HD a snadno se přesouvá po pracovní ploše.

 

 
 

 

 

X-stojan má z přední strany skoro kruhovou plochu s výsečí pro nasazení tabletu a 4 nohy ve tvaru X, které se za kruhovou plochou spojují v pantovém mechanismu, jehož odpor proti váze tabletu zajišťují masivní pružiny. Rozevření párů nohou pak udává výšku a úhel, s jakou bude tablet ve vztahu k desce stolu. Aby bylo možné tento sklon ovládat během práce, je X-stojan vybaven postraními pákami, které trochu připomínají ovládací páky po stranách volantu v autě. Přitažením těchto pák k sobě uvolníte aretaci tabletu a může jej malou silou buď zvednout, nebo snížt. Stojan je zpracovaný velmi čistě a pěkně, budí solidní dojem, nijak se neviklá, neskřípe a podobně. Pevné nohy jsou opatřené gumovou koncovkou, takže nepoškrábou stůl a poměrně slušně tablet fixují na místě. Pohyblivý pár pak má na konci gumový váleček, který pomáhá při změnách úhlu tabletu klouzat nohám po stole. Jednoduché, promyšlené a funkční. Při maximálním rozevření X-stojanu (tedy při skoro vodorovném sklopení tabletu) je potřeba si dávat na stojan pozor, aby vám neskřípnul prsty (je opatřen varováním). Při pokusování jsem zjistil, že tato možnost je velmi nepravděpodobná, ale je dobré o tom vědět, až se budete divit, co vám to drtí konečky prstů :) Stojan je prakticky totožný s tím z modelu Cintiq 21UX.

 

 
 

 

 

Tablet je vlastně velká obrazovka se širokými okraji, na kterých jsou rozmístěné ovládací prvky. V novém balení je přelepená žlutým papírem s instrukcemi. Plastové tělo je velmi dobře vyrobené, působí pevně, opět nikdy nevrže, neprohýbá se. Vzadu polštářovitě vybíhá do prostoru a v těžišti přechází v čep, jehož hrdlem prochází veškerá kabeláž. Logické řešení pro případné natáčení tabletu kolem tohoto bodu, kdy kabely nepřekáží a nepřekrucují se. Kolem čepu je ještě několik otvorů se závity pro umístění tabletu na stojany se standardy VESA a pro zafixování s X-stojanem, pokud byste nechtěli s tabletem otáčet. Zadní stranu lemují početné výdechy větrání – tento tablet nemá aktivní ventilátor, je tedy tichý a chladí se pasivně. Zapínací/vypínací tlačítko najdete uprostřed delší horní hrany tabletu lze jej snadno nahmatat díky prolisování. Stejně, jako u staršího modelu Cintiq 21UX jsou známé páskové kontrolery umístěné také na zadní straně, každý uprostřed kratší strany. Jsou tak hned poblíž ovládacích pák X-stojanu, kterými se ovlivňuje náklon. Zřejmě se počítá s tím, že ruce grafika jsou často nebo skoro stále přítomné u těchto pák a tím pádem prsty mohou zezadu ovládat tyto kontrolery. Myslím, že se na takové řešení dá zvyknout, ale chvíli mi trvalo, než jsem si vždy uvědomil, že tam páskový kontroler je a mohu jej použít – u Intuosů nebo starých Cintiqů byl umístěn na přední straně. Kabely vybíhající z hrdla čepu jsou dostatečně dlouhé, obsahují USB kabel pro komunikaci s počítačem, kabel s koncovkou do zdroje pro napájení a DVI-I konektor – žádný DisplayPort nečekejte.

 

 
 

 

 

Přední strana tabletu odpovídá designem celé řadě tabletů od Wacomu. Okraje mají povrchovou úpravu, krycí sklo se leskne stále ještě snesitelně. Po stranách jsou umístěné sloupce prolisovaných tlačítek, která jde snadno ovládat jen po hmatu, středové tlačítko ve sloupci pak má jiný tvar i prolis. Ergonomie zařízení tedy předpokládá, že tato tlačítka přepínáte palcem a dalšími prsty zahnutými přes okraj tabletu ovládáte páskový kontroler nebo páku změny úhlu. V levé horní části jsou pak indikační diody pro power a pro aktivitu pera. Diody jsou decentní a nijak neruší při práci. Na druhém konci horní hrany pak najdete tři tlačítka (tlačítka, nikoliv kapacitní "jamky" jako u Cintiqu 24HD, který jsem recenzoval – nelze je aktivovat pouhou přítomností ruky) pro vyvolávání funkcí.

 

Polohování a ergonomie

Po umístění tabletu na stojan a zapojení lze po instalaci driverů hned začít pracovat, fyzická manipulace s tabletem je příjemná a pohodlná – náklon se mění jednoduše a rotace kolem těžiště je tuhá tak akorát. Celkově mi tak tablet přišel "živější" a praktičtější, než velká verze 24HD. Je to jeden z důvodů, proč jej považuji za nejlepší z rodiny Cintiq. Ani při práci na samotném okraji nedochází k nějakému naklápění tabletu nebo podobným neduhům, stále dobře sedí na stole a nehýbe se. Manipulace s pákami je snadná a nastavení výšky (úhel 10-65°) je otázka vteřiny. Lze tak měnit náklon plynule během práce podle potřeby. Kabely nijak v pohybu nepřekážejí a svedené jedním směrem působí, jako když tam vůbec nejsou. Přemístění tabletu není nijak náročné, protože i se stojanem váží kolem 8,5 kg.

 

 
 

 

 

Příslušenství, pero

Krabice s příslušenstvím obsahuje tradiční věci, které bychom u tabletu od Wacomu očekávali. V jednoduchém zabalení najdeme brožurku rychlého startu v řadě jazyků, instalační CD a instrukce k downloadu softwaru. Dále pak zde jsou nezbytné kabely od zdroje do zásuvky (součástí je i kabel s britskou koncovkou) a samozřejmě zdroj, který není příliš velký ani těžký a má další kabel s konektorem, kterým se připojuje ke koncovce kabelu z tabletu. Zásuvku tak lze mít poměrně daleko bez nutnosti prodlužovačky. Zelená dioda indikuje aktivitu zdroje. Kromě dvou šroubků na fixaci tabletu na X-stojanu je v krabici už jen pero a jeho příslušenství – výměnná gumová násadka, barevné kroužky pro odlišení pera (kde je proboha modrá? :)) a klasický stojánek na pero, který lze rozšroubovat a uvnitř najít obvyklou sestavu hrotů s kruhovou pinzetou pro jejich snadnou výměnu. Tedy všechno tak, jak má být. Škoda jen absence leštící mikrovláknové utěrky, která je součástí balení Cintiqu 13HD, to je zrovna věc, která se opravdu hodí.

 

 
 

 

 

Displej a kreslící plocha

Displej má poměr 16:9 (inu HD, raději bych viděl 16:10) a rozlišení 1920x1080 při úhlopříčce 22" (přesněji 21,5"). Technologie je H-IPS se schopností zobrazit 16,7 milionu barev a 72% Adobe RGB prostoru. Podle továrních údajů má dále displej kontrastní poměr 1000:1, jas 230 cd/m2, odezvu 14ms a široké zorné úhly až 170°. Z těchto údajů je již jasné, že se nejedná o kdo ví jak úžasný displej – chybí 10bitový vstup i schopnost takový signál zpracovat a zobrazit, nastavení displeje jsou zcela základní, pouze jas, kontrast, barevné složky RGB atd. Na nějaké podrobnější ladění či kalibrace si můžete nechat zajít chuť. Kvalita zobrazení je tak na úrovni běžných monitorů. Nemám příslušné měřící přístroje, proto homogenitu podsvícení beru čistě sujektivně a přišla mi dobrá, s mírným kolísáním k okraji, ale v podstatě při práci neznatelným. Výhodou je velikost bodu, resp. rastru displeje oproti většímu modelu 24HD, kde mi už viditelná mřížka trochu vadila. FullHD rozlišení stlačené na 22" je přeci jen opticky jemnější – na monitor se dívá uživatel většinou z dálky minimálně 40-50 cm, kdežto u tabletu typu Cintiq má obličej blíž a tím více vnímá strukturu displeje. Jemnější rozlišení tak přispívá k lepšímu pocitu i přesnosti práce. V tomhle ohledu je Cintiq 22HD perfektní. Barvy mi přišly subjektivně trochu saturovanější, ale nic, co by trhalo oči. Celkem nepříjemný problém se objevil za sníženého světla na tmavé obrazovce, večer, kdy svítila jen lampa. Při pohledu z ůhlu se okrajové části displeje doslova rozzářily fialovým odstínem. Při přímém pohledu a světlém pozadí se tento jev výrazně zmírní.

 

 
 

 

 

Kreslící plocha je stejná jako u ostatních Cintiqů – matné sklo s povrchovou úpravou, takže klade peru určitý odpor a kreslí se po ní dobře. Nicméně opět doporučuji si pořídit rukavičku na kreslení, díky níž se ruka na sklo nelepí a snadno klouže. Tablet se zahřívá hlavně na dolní hraně, jinak se i po delší době udržel teplotně v přijatelných mezích. Pozor na šperky, ale i hodinky atd. Mohou kreslící plochu poškrábat. Distance skla od zobrazovače mi přišla subjektivně menší, než u Cintiqu 24HD, což opět přispívá k lepšímu pocitu z kreslení – hrot pera není tak vzdálený od kurzoru. Díky menší úhlopříčce se ruka tolik "nenaběhá" při přepínání ovládacích prvků na ploše, zároveň ikony a údaje nejsou tak malé, jako v případě Cintiqu 13HD, že by to mohlo někomu působit problémy.

 

 
 

 

 

Cursor lag, který sleduji u zařízení typu Cintiq je stejný, jako v případě většího kolegy, dá se na něj zvyknout, ale stále tam je. Kurzor při rychlejších pohybech perem (které nejsou nijak vzácné) trochu nestíhá a jakoby dojíždí za hrotem pera. Z počátku to může být trochu nepříjemné.

 

Praxe

S tablemtem Cintiq 22HD se mi pracovalo dobře. Je vidět, že Wacom ví co dělá a má ergonomii i vývoj svých pruduktů promyšlenou a pod kontrolou. Rozbalení, sestavení a instalace je otázka doslova pár minut, pracovat lze okamžitě. Přístup k funkcím a nastavení tabletu je rychlý přes trojici tlačítek na přední straně, další ovládací prvky jsou jasně rozlišitelné hmatem a lze je úspěšně používat. Ergonomie je perfektní, zvláště díky X-stojanu, změny úhlů jsou přirozené a lze je provádět mnohokrát během práce, aniž by to rušilo. Trochu jsem si zvykal na kontroler z druhé strany tabletu, ale pro uživatele, kteří už měli možnost používat Cintiq 21UX to nebude žádný problém. Otáčení tabletu kolem těžiště je praktická věc, která pomáhá ve volnosti kreslení a funguje velmi jednoduše. Tablet dobře stojí na stole a nehne se. Opravdu, v této části není Wacomu co vytknout a naopak si zaslouží schválu.

 

 
 

 

 

Kreslení je příjemné, docela přesné a samotná velikost plochy i celého tabletu je z mého pohledu nejlepším kompromisem, ani velký, ani malý. Jediné, co by se dalo považovat za problém je kvalita displeje. To je ale věc, která provází Cintiq odjakživa. Zřejmě se předpokládá, že jde o zařízení pro designery, umělce a další kreativní osoby, které nepotřebují přesné kalibrované podání barev ani maximální obsažení barevných prostorů. Ono skutečně třeba u skici nebo konceptu karoserie auta toto nepotřebujete. Pro editaci grafických dat, kdy je barevná přesnost nutná je zase zbytečná ergonomie a možnost rozmáchlých tahů – tam nastupuje skutečně lokální práce, kde je praktičtější spíš Intuos – samozřejmě v kombinaci s profesionálním monitorem. Také zamrzí absence 10bitového zobrazení, u zařízení v této cenové hladině by to mohl být už standard. Na druhou stranu – většina lidí, kteří s Cintiqem pracují, stejně nepoužívá grafickou kartu a software, který 10bitovou hloubku umí. I když tedy displej není nějak výjimečný, ve vztahu k charakteru práce a skupině lidí, pro které je Cintiq určen, jde o rešení, které nijak neomezuje. Pokud chcete mít kontrolu nad barevností, doporučuji sekundární monitor, který bude sloužit jako referenční.

Jemnější rozlišení displeje vede k lepšímu komfortu kresby a i to byl jeden z důvodů, proč Cintiq 22HD preferuji jako nejlepší z řady. Kdybych se měl rozhodnout, který by se mi líbil nejvíce, sáhnu zcela jistě po něm :) Jako vždy, pro vážné zájemce doporučuji si tablet osobně vyzkoušet, to je vždy nejlepší způsob, jak se rozhodnout. Pokud chcete kvalitní grafický tablet se zobrazovačem, tak v současnosti jde o jeden z nejlepších.

 

+

  • provedení a vzhled
  • X-stojan a spojená ergonomie
  • rozumné rozměry a přenositelnost
  • jemnější displej a s tím spojený komfort práce

 

-

  • kvalita displeje, přeci jen by mohl být lepší
  • možnosti nastavení displeje, kalibrace atd.

 

Za zapůjčeni děkujeme firmě A|W Graph

ZDROJ:Wacom

Komentáře uživatelů

plus421media
plus421media 10.07.2014 | 09:22:35
#1
Podla mna posledny schopny wacom zo screenom bol 21ux vsetky novsie maju ten neprijemny lag.
3847x
1
Sdílet odkaz na článek:
reklama
Další podobné články:
Obrazek clanku
30.06.2013
Hunter
Obrazek clanku
15.12.2011
Hunter
Obrazek clanku
19.03.2013
ReWegar
Obrazek clanku
17.12.2015
Hunter
ISSN 1801-0539