Recenze
Notebook Eurocom Neptune

ÚVOD

Přiznám se, že v otázce výkonu notebooků jsem byl spíš skeptik. Daleko více jsem důvěřoval stolnímu PC napěchovanému komponenty podle nejlepšího výběru. Tedy – pokud se bavíme o výkonu v oblasti digitální grafiky. Ani nejlepší managerské notebooky za desítky tisíc korun neměly kolikrát nic víc, než integrovanou grafickou kartu, nebo v lepším případě zastaralý grafický čip, nepoužitelný pro jakoukoliv práci. Specializované notebooky, které by mohly sloužit jako základ pro grafickou práci jsem zaznamenal spíše v zahraničí, speciálně na velkých workshopech Massive Black a dalších. Často se jednalo o produkty od Apple nebo Alienware, v tom druhém případě opravdu nadupané stroje spíše na hry.

 

Proto když jsem dostal možnost vyzkoušet údajně nejvýkonější současný notebook Goldmax Neptune, byl jsem opravdu zvědavý, jestli moje skepse opadne. Svoje postřehy z různých zařízení se snažím podávat v rovině uživatele, tak, jak člověk přichází na jednotlivé věci, bez záplav grafů výkonu a nejrůznějších schemat. Proto recenze tohoto notebooku nebude jiná a soustředí se spíše na pocity grafika, který přemýšlí o zařízení, které by mohl vzít s sebou na cesty, třeba na vzdělávací konference v Evropě nebo za oceánem, a které by mu poskytlo mobilitu a současně i dostatečný výkon. V současnosti může být takové zařízení stále jen a pouze notebook.

 

BALENÍ

Neptune dorazil v poměrně malé a nenápadné krabici, ze které vyjmete menší papírový kufr, který obsahuje již samotný notebook. Ten je jednoduše v igelitovém obalu, pevně usazen v pružných pěnových bočnicích. Vedle něj v kufru najdete ještě kartonovou krabici s příslušenstvím. Balení působí solidně a pokud doručovatelé nebudou blázni, měl by notebook přečkat vše bez problémů.

 

Měl jsem to štěstí, že se ke mně dostal skoro nový kus, takže měl ještě plasty chráněné polepem a víko kryté folií. Příslušenství čítalo zdroj, kabel do elektrické sítě, vyjmutou baterii a plastikový pytlík s uživatelskou příručkou, dvěmi CD s ovladači a pro obnovu systému a nakonec i příjemnou utěrku z mikrovlákna na čištění displeje.

 
 

 Notebook působí na první dojem opravdu mohutně. Při rozměrech 415mm (šířka) x 276mm (hloubka) x 41~45mm (výška) se není čemu divit, přeci jen jde o 17“ zařízení s full HD displejem. Na druhou stranu je Neptune kompaktní, žádné designové výstřelky jako například u kýčovitého Alienware nenajdete. Jde spíše cestou decentního hranatého designu, který nemá rozptylovat, ale umožnit plné soustředění na práci. Hned při rozbalování můžete, kromě velikosti, pocítit i další důležitý parametr, a tím je váha. Nikdo asi nebude očekávat, že výkonný pracovní notebook, který konkuruje stolním stanicím, bude vážit dvě kila. S baterií váží prakticky 4kg, což není málo, a tradičně je nutné ještě připočítat zdroj, který žádný výrobce k váze notebooku nepřičítá.

 

ZDROJ

Když už jsem se o něm zmínil, jistě nebude od věci, když dodám, že zdroj je opravu velký. Je jasné, že musí notebooku dodávat dostatek výkonu, což je už vidět z jeho specifikace 180W. Je to tedy pořádná cihla, o jejíž velikosti si můžete udělat představu z fotografie v poměru se sbaleným síťovým kabelem. Je vidět, že u Eurocomu nikdo nepředpokládá, že s sebou budete notebook tahat na každém kroku, spíš jej občas převážet, v autě, nebo v krajním případě ve velké brašně. Nechtěl bych se s něčím takovým tahat třeba 12 hodin po letištích. Bez zdroje nedáte ani ránu, protože tak výkonný notebook vysaje baterii velmi rychle, a přes 3 hodiny výdrže se nedostanete. Je ale fér říct, že doména tohoto zařízení je prostě jinde, než v ultramobilitě a tam, kam patří, funguje velmi dobře, o tom ale až později.

 
 

 

PROVEDENÍ

Nejen na první pohled, ale i na ten druhý, působí Neptune solidně. Černá těmto zařízením prostě sluší, a v tomto případě není rušena prakticky žádným jinak barevným prvkem, takže notebook je jako uhel. Víko a opěrka pro ruce pod klávesnicí jsou z černého kartáčkovaného hliníku, který se mírně leskne. I když zachytává také otisky prstů, není to tak hrozné, jako v případě lesklých plastů. Abychom ale nejásali předčasně – i ty zde najdeme. Víko je ozdobeno poněkud retro působícím logem výrobce Eurocom z lesklého světlého kovu. 

 

Zbytek notebooku tvoří plasty, jednak již ty hříšné lesklé, ale i hrubší matné. Celkově působí zpracování solidně, klouby víka i slícování dílů je podle mého názoru perfektní. Je fakt, že když vezmete notebook do ruky, tak v místě úchopu může něco lehce vrznout, ale to je díky velké váze zařízení. Při manipulaci uplatníte obě ruce, víko jde otvírat ztuha a je pružinou stlačeno do zavřeného stavu, žádné pojistné tlačítko nenajdete. Bočnice notebooku jsou z matného plastu, víko a část pod klávesnicí jsou pak olemovány černým lesklým plastem, který upatláte okamžitě při prvním otevření. Co mi ale u notebooku zaměřeného na grafiku vadí, je užití lesklých plastů jako rámečku displeje. Tento nešvar, který začal u výrobců televizí je jako mor, kterému se ubrání málokdo. Při soustředěné práci sledujete displej nebo monitor spousty hodin, zatímco vám lesklý okraj vrací odlesky z místnosti kolem vás, ale hlavně ze světelných zdrojů. Ruší to a unavuje oči, nemluvě o rozptylování při ladění barev a kontrastů. Pokud někdo tvrdí, že vyrábí monitory pro profesionální použití a orámuje je lesklým plastem, nebo je udělá celé lesklé, tak nemůže čekat, že sklidí pochopení. V profesionální branži se lesklé věci prostě nepoužívají. Tolik tedy výtka k rámečku displeje.

 

TOUCHPAD

Ten nesmí chybět. Neptune jej má příjemně velký, ale ne třeba tak, jako notebooky od Apple, posunutý mírně vlevo. Nicméně, ovládat notebook touchpadem je spíše nouzovka, zvlášť u něčeho, co se považuje za pracovní stanici. Zajímavostí touchpadu je jeho krytí taktéž kartáčkovaným hliníkem. I přes tuto úpravu se prst pohybuje pohodlně a přesně. Standardně reagující tlačítka mezi sebou svírají ještě čtečku otisku prstů, kterou jsem bázlivě nechal zalepenou krycí folií. Nad touchpadem je skoro neviditelná dírka mikrofonu.

 
 

 KLÁVESNICE

K té není mnoho co dodat, hranaté klávesy s nízkým zdvihem vypadají prostě skvěle, mezery mezi nimi usnadňují orientaci poslepu a dobře se na nich píše. Díky velikosti celého šasi má mírně zapuštěná klávesnice i celou numerickou část, což ocení hlavně uživatelé, kteří často zadávají číselné hodnoty. Nepodařilo se mi zjistit, jestli je klávesnice utěsněná proti nechtěnému polití tekutinou, nebo proti prachu, ale přišlo mi, že tímto zabezpečením disponuje. Psát na ní je radost, i bez velkého Enteru. Samozřejmostí jsou české popisky a modré odlišení pro stisk funkční klávesy. Potisk je povrchový, takže je možné, že se po delší době používání postupně opotřebuje, ale nechci malovat čerta na zeď. Klávesnice u takového zařízení by myslím snesla i podsvícení, přeci jen by v uhlově černém designu mohlo usnadnit orientaci. Nad klávesnicí je pruh s tlačítkem pro zapnutí a se stavovými diodami. Žádné hardwarové tlačítko na regulaci jasu displeje zde nenajdeme.

 

STAVOVÉ DIODY

Když jsem nedávno viděl nějaký notebook od HP, myslel jsem, že se designéři zbláznili. Dioda pomalu na každou funkci o vysoké svítivosti a hlavně jiné barvy. Při impresionisticky rozostřeném pohledu působil notebook jako vánoční stromeček nebo jako temnou nocí projíždějící kamion na své dlouhé cestě s kabinou ověšenou světýlky. Neptune je naštěstí decentní i v tomto ohledu a diody jsou zachovány jen pro ty funkce, které signalizaci vyžadují. Pokud pominu LEDku u optické mechaniky, tak najdeme ještě dvě malé na přední straně noteboku. Ty všechny mají jiné barvy, ale při práci je prakticky nevidíte. Zato diody, které jsou na první pohled viditelné, jsou čistě bílé, seřazené v jednom místě pod displejem, zjemněné potiskem průsvitného plastu, který je kryje.

 

SPODNÍ STRANA

Spodek notebooku je jednoduchý, z pevného matného plastu. Najdeme zde klasický výrobní štítek, perforace pro chlazení a kryty šachet pro vstupy k hardwaru. Podle prodejce je možné se dostat ke všemu, co vás napadne vyměnit, což je jistě velká výhoda. Notebook má možnost mít v sobě dva pevné disky, které si můžete sami vybrat. Na fotografii je vyjmuta baterie. Gumové nožky dodávají notebooku na stole stabilitu a zvedají dno od stolu kvůli ventilaci.

 
 

 

BOČNICE A KONEKTORY

Jak jsem již napsal, bočnice jsou decentní, z matného plastu, působí pevným dojmem. Na levé straně najdeme vstup TV tuneru, LAN konektor pro připojení k síti, dva konektory USB 3.0, jeden konektor USB 2.0, IEEE 1394a konektor a kombinovanou čtečku karet (MS/MS PRO/ MS DUO/ MMC/ MSMMC/ SD/Mini SD).


Pravou stranu zabírá z většiny optická mechanika, v mém případě 8x Multi DVD vypalovačka, Dual Layer. Není problém ji nahradit i Blu-Ray mechanikou. Interně se připojuje přes rozhraní SATA. Vedle mechaniky sedí pěkně v řadě kruhové jack konektory pro sluchátka, mikrofon a protože má Neptune i kvalitní audio systém, je další v řadě S/PDIF výstup a Line In vstup. Řadu uzavírá konektor USB 2.0, který umožňuje inteligentně připojit třeba myš pro pravou ruku.`

 
 

 

Přední strana notebooku je prakticky prázdná, v pravé části je jen dvojice diod pro signalizaci baterie a zapnutí, respektive připojení do elektrické sítě. V levé části je pak černým lesklým plastem krytý infračervený senzor pro dálkové ovládání TV tuneru.

 

Zadní strana odhaluje mohutné mřížky výdechů chlazení, úplně nalevo je otvor pro zámek Kensington, uprostřed pak čtveřice konektorů. Zleva je prvním eSATA port, často výrobci tak nedoceněné rozhraní pro komunikaci s externími disky se současnými obřími kapacitami. Vedle něj je HDMI port pro výstup na externí monitor nebo TV a samozřejmě hned vedle nezbytný DVI konektor sloužící k témuž účelu. Jako poslední je kruhový čtyřkolíkový konektor pro připojení zdroje. Trochu mne překvapilo, že nikde není displayport, který by vzhledem k užívané grafice uvnitř notebooku dával smysl pro použití s profesionálními grafickými monitory. Bohužel ho zde nenajdete, což považuji za mínus.

 

DISPLEJ

Zde jsem narazil na určité zklamání. Jednak jde o orámování displeje lesklým plastem, který prostě na tohle místo nepatří, druhak pak o vlastní technologii. Ale postupně. V lesklém rámečku se nad displejem skrývá optika malé, dvoumegapixelové kamery, pod displejem v šikmém soklu mezi panty víka jsou zase ukryté reproduktory audiosystému THX 2.1. Spodní část rámečku ještě zdobí lesklé logo výrobce notebooku Eurocom, lesklá loga v oblasti zobrazovací plochy považuji za podobné zlo jako reflexní plasty v tomtéž místě, ruší pozornost velmi podobně.

 

 
 

Samotný displej má antireflexní vrstvu, takže světlé odlesky rozmlží do snesitelné podoby, za to patří výrobci dík, lesklými nesmysly se naštěstí u tohoto modelu a konfigurace nenechal zlákat. Podle specifikace jde o 17,3“ displej a na notebook je opravdu příjemně velký. Poskytuje full HD rozlišení 1920x1080 bodů, které mi vyhovuje méně, než 1920x1200, na které jsem zvyklý – full HD mi pro práci přijde už citelně širokoúhlé. Panel je podsvícen LEDkami, takže dosahuje značného kontrastu a svítivosti. Matrice bodů je velmi jemná, obraz působí krásně hladce, pixely rozlišíte jen při blízkém pohledu. Co mne ale překvapilo nejvíc, je použitá technologie – podle všeho jde o TN displej, žádné PVA, žádné IPS. Výrobce sice uvádí, že displej zobrazí 95% NTSC gamutu (přiložen je i kalibrační profil), ale k čemu je to dobré, když už při mírné změně polohy těla dochází k posunu barev? Grafickou práci, která má důraz v barvách, tedy na tomto displeji dělat nemůžete, jediným řešením je připojení notebooku k externímu grafickému monitoru, kde může zase zamrzet absence displayportu pro 10bitový signál. Displej je tedy i přes svou vynikající jemnost a kontrast v tomto ohledu degradován použitou technologií a to je u takto zacíleného notebooku škoda. Na druhou stranu je mi jasné, že pokud to někdo myslí s grafikou vážně, nebude používat jako hlavní zobrazovací jednotku 17“ displej, ale připojí se k externímu alespoň 24“ monitoru.

 

VNITŘNOSTI

Pod nepříliš lákavým titulkem se skrývá asi to nejdůležitější – hardware, který je nositelem výkonu. Velkou výhodou notebooků od Eurocomu je jejich rozsáhlá konfigurovatelnost. Pro všechny klíčové komponenty máte k dispozici několik alternativ, podle zástupce prodejce Goldmax je dokonce možné si osadit třeba paměti podle svého výběru, doma, bez ztráty záruky. Navíc je přihlédnuto k tomu, že uživatel nebude chtít notebook měnit každé dva roky, Neptune proto poskytuje možnost upgradu komponent i v budoucnu, podle jejich vývoje. Takový koncept se už blíží stolní stanici a určitě je dobré jej pochválit. Vyměnit můžete procesor, paměti, grafickou kartu, pevné disky, optickou mechaniku a displej (zde zatím bohužel jen lesklý za matný). Zůstává vám tak poctivě provedené šasi, na které si zvyknete a vnitřek můžete přizpůsobovat podle svých potřeb a momentálního vývoje.

 

V mém případě byla konfigurace opravdu lákavá. Srdcem notebooku je 32nm procesor Intel Mobile Core i7 2760QM 2,4 – 3,5 GHz, 6MB cache a spotřebou kolem 45W. Tomu zdatně sekunduje grafická karta nVidia Quadro FX 5010M se 4GB grafické paměti DDR5. Karty se připojují přes nové rozhraní MXM, což by právě mělo garantovat jejich bezproblémový upgrade i v budoucnu. Jako RAM paměti byly použity dva moduly Kingston HyperX po 4GB (celkem tedy 8GB) s nominální frekvencí 1600 MHz s maximem 32GB. Čipset je Intel HM65. Neptune disponuje dvojicí šachet pro pevné disky, které můžete propojit do RAID 0/1, v mé konfiguraci byla jedna prázdná a v druhé tiše předl hybridní Seagate Momentus XT s kapacitou 500GB, 4GB SLC flash paměti a nezbytnými 7200 otáčkami za minutu. Optickou mechaniku jsem zmiňoval již dříve, ke komunikaci můžete využít několik rozhraní – 56K/Fax modem, 10/100/1000MB Ethernet, WiFi.

 

CHLAZENÍ

Notebook má uvnitř dva ventilátory, se separátními výdechy v zadní části šasi, přičem se zduch nasává skrz perforace na spodní části. Při provozu jsem nepozoroval nějaké výrazné přehřívání v některé oblasti, chlazení má tedy Neptune provedené dobře, zvláště v porovnání s běžnými notebooky, kdy se ohřívá část pod klávesnicí, což je při práci celkem nepříjemné. Co ale může být problém je hluk ventilátorů. Tak výkonný kus prostě produkuje nezanedbatelné množství tepla a ventilátory mají co dělat, aby jej odvedly mimo tělo notebooku. Budete tak o nich vědět stále, protože hukot, který vydávají nelze přeslechnout. Nevím, jestli je to jen charakter mého kusu, ale přišlo mi, že ventilátory běží na konstantních otáčkách, ani při výkonové zátěži, ani při úsporném režimu se jejich zvuk nezměnil. Na jednu stranu to může být pozitivní, protože lepší konstatní šum, než neustálé kvílení zesilovaného nebo zeslabovaného ventilátoru. Ticho si ale při práci s Neptune opravdu neužijete.

 

BATERIE

Vyměnitelná osmičlánková baterie je u takto energeticky náročného zařízení spíše do počtu, nikdo nemůže očekávat výdrž delší, než tři hodiny a proto je jasné, že notebook bude prakticky stále připojený k elektrické síti.

 

PRAXE

Díky své váze je Neptune spíše přenosným, než vysoce mobilním zařízením. K jeho transportu budete potřebovat obě ruce a zrovna tak při jeho otvírání. Po zapnutí naběhne systém (Windows 7) velmi rychle, podle mého odhadu v řádech sekund, což potěší. Je ale potřeba počítat s obvyklým zpomalením po instalaci všemožných programů. Displej poskytuje velmi jemný a přitom kontrastní obraz, bohužel, při vychýlení z přímého pohledu se začíná projevovat neduh TN panelů a dochází k barevným změnám. Je ale fér říct, že nejde o tak razatní změny a inverzi jako v případě levných panelů. Protože se zabývám převážně 2D grafikou v oblasti digitální ilustrace, conceptartu a designu, zajímalo mne využití notebooku právě zde. Nainstaloval jsem proto Photoshop s trochu škodolibým očekáváním propadu výkonu oproti mé stolní stanici. Při práci používám některé velmi náročné štětce, a pracuji v souborech, jejichž velikost se pohybuje i nad 10 000 pixelů, nemluvě o desítkách hladin. Výkon notebooku mne překvapil a ujistil o tom, že může plnohodnotně nahradit stolní PC. Nic nebylo problém, zoomování, otáčení plátna velkého souboru, překreslování hladin...

 
 

 Připojil jsem svůj tablet Wacom Intuos I4 a vyzkoušel i náročné štětce – odezva byla perfektní, na notebook skvělá. Problém nedělaly prakticky žádné štětce, zpomalené byly jen ty, které se ale zpomalují i na stolním PC. Neptune zvládl i další kreslící programy, jako ArtRage, Sketchbook nebo Painter. Jediný a všudypřítomný problém, byly barvy – na displej se prostě nelze spolehnout v případě přesného podání barev. I když jde u notebooků zřejmě o ten nejlepší TN panel, budete v případě, že chcete editovat fotografie nebo dělat předtiskovou přípravu, potřebovat externí monitor s věrným podáním barev. Inverzi už při mírném úhlu náklonu jsem zachytil na fotografii pro představu. Díky většímu displeji není její vznik v okrajích žádnou vzácností a je nutné s tím neustále počítat.

 

Kromě kreslících programů jsem vyzkoušel i oblíbený modelační nástroj Zbrush. Po předchozích zkušenostech mne už nepřekvapilo, že notebook nemá problém ani zde. I editace náročného modelu, složeného z několika tools o velkém počtu polygonů, probíhala hladce.

Neptune má zkrátka pro grafika a designéra dostatek výkonu prakticky pro jakoukoliv činnost.

 

ZÁVĚR

I když má notebook určité mouchy, obrovský výkon strhne všechno na svou stranu. Lze jím v klidu nahradit stolní PC pro práci s 2D grafikou a má dost výkonu i pro 3D aplikace nebo editace a střih videa. Tovární provedení je slušivé, decentní, solidně působící. Konfigurovatelnost a možnosti upgradu jsou velmi dobré a umožňují si postavit notebook na míru. Co může zamrzet je užití lesklých plastů kolem displeje, samotný displej, který je jen TN, větší hlučnost notebooku díky ventilátorům, výdrž baterie a nakonec i samotná váha zařízení nebo velikost zdroje. Pokud ale nadevše stavíte výkon, pak lze všechny tyto nedostatky hodit za hlavu, protože Neptune vám výkonu dodá opravdu hodně. Kdybych někdy v budoucnu potřeboval mít s sebou na cestách výkonný počítač pro práci, určitě bych o Neptune přemýšlel.

 

+

  • výkon, výkon a zase výkon
  • kvalitní tovární provedení bez kýčovitých prvků
  • plná konfigurovatelnost klíčových prvků i jejich upgrade v budoucnu
  • vybavenost
  • jemné zobrazení displeje

 

-

  • TN displej
  • absence displayportu
  • větší hlučnost ventilátorů
  • lesklé plasty kolem displeje
  • váha zařízení a velikost zdroje


CENA

Základní cena bez OS: 33.495,-Kč bez DPH / 40.194,-Kč vč. DPH
Cena konfigurace bez OS: 77.770,- Kč bez DPH / 93.324,-Kč vč DPH

 

Prodejce Goldmax zároveň nabízí smluvní ceny podle konkrétní konfigurace, takže se nebojte prodejce v případě zájmu kontaktovat. www.goldmax.cz

ZDROJ:Goldmax

Komentáře uživatelů

4409x
0
Sdílet odkaz na článek:
reklama
Další podobné články:
Obrazek clanku
31.05.2011
loocas
Obrazek clanku
04.07.2014
Hunter
Obrazek clanku
30.06.2013
Hunter
Obrazek clanku
17.12.2015
Hunter
ISSN 1801-0539